فریت چیست؟

فریت ها دسته ای از مواد مغناطیسی سرامیکی هستند که کاربردهای گسترده ای در زمینه مخابرات و الکترونیک دارند. اساس کاربرد این مواد در صنایع مخابرات و الکترونیک خاصیت مغناطیسی همراه با مقاومت الکتریکی بالا جهت کمینه کردن میزان اتلاف است. بدیهی است که پیشرفت در سامانه ها مبتنی بر امواج مایکرویو در فرکانس بالا به مقدار زیادی مدیون توسعه دانش ساخت فریت های جدید می باشد.

فریت به چهار دسته مختلف اسپینل، گارنت، هگزاگونال و اورتورومبیک تقسیم میشوند.فریت ها اسپینل ترکیبی از اکسیدها با فرمول MOFe2O3 هستند؛ به نحوی که MO نشان دهنده ی یون های فلزی دو ظرفیتی مانند Ni، Mn، Zn و … می باشد. خاصیت بارز فریت ها که سبب کاربرد در زمینه های مختلف شده، مقاومت الکتریکی بالای آن در مقایسه با فلزات می باشد. مقاومت ویژه ی این ترکیبات، در محدوده Ω.cm 1011-102 است. در اغلب کاربردهای فرکانس بالا، جریان های سرگردان (eddy Current) در فریت ها بسیار ناچیز بوده در حالی که این جریان در فلزات، چالش اصلی می باشد. این خاصیت ذاتی فریت ها، سبب استفاده ی این مواد در حوزه ارتباطات و صنعت الکترونیک به خصوص در کاربردهایی در محدوده فرکانسی Hz 1013-103 شده است.

فریت چیست؟
برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
فریت چیست؟

فریت چیست؟

فریت ها دسته ای از مواد مغناطیسی سرامیکی هستند که کاربردهای گسترده ای در زمینه مخابرات و الکترونیک دارند. اساس کاربرد این مواد در صنایع مخابرات و الکترونیک خاصیت ...